לחולל שינוי: 20 שנה ללהקת המחול ורטיגו/ עדי שעל

כתב העת "מחול עכשיו" בעריכת רות אשל
גיליון 23, ינואר 2013, עמ' 3-8
הוצאה לאור: תיאטרון תמונע

 

נעה ורטהיים, המנהלת האמנותית והכוריאוגרפית של ורטיגו, ובעלה עדי שעל, מנכ"ל הלהקה, יציינו בשנה הבאה 20 שנות פעילות. שיתוף הפעולה המקצועי בין השניים, שהכירו כרקדנים בלהקת תמר בירושלים, החל מתוך רומן, מבהירה ורטהיים; היצירה, בעצם, קרתה "על הדרך".

ב-1992 הם הציגו את הדואט ורטיגו ב"הרמת מסך", ושנה לאחר מכן זכו במקום הראשון ב"גוונים במחול" עם דואט נוסף, עדשות מגע. מאז, במסגרת הלהקה, העלתה ורטהיים בין השאר את "חמסין" (1998), "אסתר" (2000), "לידת הפניקס" (2004), "ורטיגו והיהלומים" (2005), "רעש לבן" (2008), "מאנא" (2009) ו"נול" (2010).

הלהקה זכתה בפרסים יוקרתיים בישראל ובחו"ל, היא נהנית מהכרה בקרב אנשי המקצוע והקהל הרחב והתגובות על עבודותיה מצוינות. ורטיגו היא להקת מחול עכשווי, המהווה מקום מפגש פיסי-אנושי לאמנים ולקהל. ורטיגו לוקחת את הצופה, בכל פעם מחדש, למסע בלתי צפוי, מרגש ומאתגר במחוזות לא מוכרים.

הלהקה הוזמנה לייצג את ישראל בפסטיבלים חשובים בעולם והיא גם יוצרת קו-פרודוקציות עם מיטב להקות המחול. כל אלה הפכו את ורטיגו ללהקת מחול מודרנית בעלת מוניטין עולמי.

במרוצת השנים תפחו ממדי הפעילות של הלהקה. כיום פועלים בה עשרות אמנים ועובדים; בשנה אחת היא מעלה יותר ממאה הופעות ויוצאת לשלושה-ארבעה סיורי הופעות בחו"ל.

מעבר לעשייה האמנותית מטפחת ורטיגו את הענף הקהילתי-החברתי. לצד הלהקה פועלים גם סדנה מקצועית להכשרת רקדנים מהארץ ומחו"ל, בית ספר למחול וכוח האיזון – פעילויות מחול משולבות לרקדנים נכים ולרקדנים שאינם נכים. ב-2007 הקימה ורטיגו כפר אמנות אקולוגי, המחבר בין אמנות המחול לסביבה.

להמשך קריאה: הכתבה המלאה והמעוצבת 

באתר יומני מחול  http://www.israeldance-diaries.co.il/issue/2004

 

סגור לתגובות.