דבר העורכות גיליון 18/ רות אשל והניה רוטנברג

כתב העת מחול עכשיו בעריכת  רות אשל והניה רוטנברג, גיליון 18, אוקטובר 2010, עמ' 1

מומלץ לפתוח את הגיליון המעוצב

 

גיליון מס' 18 של החוברת מחול עכשיו עוסק במגוון נושאים. לרגל עשרים שנה למינויו של אוהד נהרין למנהל האמנותי של להקת בת-שבע, רות אשל בוחנת אפיונים ביצירתו, שזה שנים משמשת מקור השראה ליוצרים רבים בישראל. עינב רוזנבליט מנתחת את מאנא, יצירתה של נועה ורטהיים, מתוך פנייה לתיאוריות הקשורות לזן. מאמר שחיברה יונת רוטמן וראיון שערכו רנה גלוק ואיריס לנה מאירים את מפעלה של ירדנה כהן, כלת פרס ישראל למחול 2010, שחגגה ביולי מאה שנים להולדתה. העשייה המגוונת בתחום מחול הפלמנקו בארץ משתקפת במאמרה של שירה שמי-פוקס, המעשיר את הידע ההיסטורי בסוגה חשובה זאת. שפע המאמרים שעסקו במחול, בחינוך ובקשר ביניהם גלשו מהחוברת הקודמת לנוכחית. ביניהם נזכיר שני מאמרים פרי עטה של לאה בן-צבי, מחנכת ותיקה, שרואה את התפתחות המחול בארץ בראי ההיסטוריה ומוסיפה הגיגים על העתיד. שני מאמרים אחרים – של שרי כץ-זכרוני ורונן יצחקי – עוסקים במחול במגזר הדתי ומציגים כל אחד בדרכו פתרונות יצירתיים לסוגיות המיוחדות שעומדות בפני מדריכי מחול במגזר זה. דן רונן סוקר את ההעשרה בהשתלמויות לריקודי עם, ואילו רונית לנד מאירה אספקטים אוניברסליים בחינוך למחול. וכמו תמיד, החוברת כוללת תיעוד של הופעות בכורה וסקירת פסטיבלים בעולם.

ברכות לאמנית הפלמנקו הישראלית סילביה דוראן על העיטור המיוחד "Encomienda de la Orden del Merito Civil" שהעניק לה שגריר ספרד בישראל, דון אלוורו אירנצו, בשם מלך ספרד חואן קרלוס הראשון. העיטור הוענק לדוראן על תרומתה לתרבות ספרד ולעם הספרדי ולקידום המחול הספרדי. דוראן נולדה ביוהנסבורג למשפחה של מוסיקאים ובגיל 17, לאחר שלמדה בלט ופלמנקו, נסעה לספרד ורקדה שם בלהקות מחול חשובות. ב-1975, לאחר שהות של 14 שנים בספרד, עלתה דוראן לישראל. במשך השנים היא רקדה ויצרה במגוון הפקות מחול ואופרה בארץ ובחו"ל. בין היתר השתתפה בהפקות שהועלו ב"תיאטרו ריאל" במדריד ובבית האופרה של לוס אנג'לס.

אנו מתנצלות על כך שבגיליון מס' 17 נשמטו דברי ההקדמה ממכתבה של נעמי פולני, שהוקדש לנועה אשכול, במסגרת יום עיון לזכרה בבית הספר לאמנויות המחול במכללת סמינר הקיבוצים:

יום התכנסות לזִכרה של נועה אשכול;

יום עִיוּן בַעֲבֹר שנתַים למותהּ.

(סמינר הקִבוצים – ינואר 2010)

מנעמי פולני.

 

כמה מלות פרידה

עם סגירת מחול עכשיו 18 מסיימת הניה רוטנברג את תפקידה כעורכת שותפה לכתב העת. הניה פירסמה את כתבותיה הראשונות עוד בכתב העת מחול בישראל בעריכתם של גיורא מנור ז"ל ושלי. היא ליוותה אותי במשך שנים, היתה סגניתי לחוברות 14-11 של מחול עכשיו ועורכת שותפה לארבע החוברות הבאות. הניה פורשת כנפיים וכתב העת מחול עכשיו תמיד יוכל לשמש לה בית אוהב וחם.

רות אשל

 

שמחתי להיות חלק מהעוסקים במלאכה החשובה של עריכת כתב העת מחול עכשיו, הן כסגנית עורכת והן כעורכת עמיתה של רות אשל. אני נפרדת מתפקיד זה אך לא מהמעורבות, מהתמיכה ומהאמונה בחשיבותו של כתב עת ייחודי זה, המתעד וחוקר את התפתחות המחול בישראל ומספר את סיפורו. 

שנה טובה ופורייה,

הניה רוטנברג

סגור לתגובות.